ČITATEĽKA ZUZKA

Športovkyňa a čitateľka Zuzka sa zapojila do ministrovej čitateľskej súťaže.

Pri príležitosti Roka čitateľskej gramotnosti vyhlásil Peter Plavčan, minister školstva vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, dňa 08. 11. 2016 „Čitateľskú súťaž pre žiakov základných škôl“, ktorú rezort školstva realizuje v spolupráci s VEDOU, vydavateľstvom SAV.
Keďže kampaň na podporu čítania sa v tomto roku nesie v znamení hesla „Myslenie je pohyb“, zameranie súťaže je prepojené so športom. Túto myšlienku podporujú aj úspešní slovenskí športovci – zlatý olympionik Matej Tóth a úspešný hokejový reprezentant Richard Lintner.

Aj naša škola sa do súťaže zapojila. Žiačka  Zuzka Kočajdová z 8.roč. odosielala svoje  čitateľské zážitky  počas troch mesiacov. Zuzka je vášnivá čitateľka, ale aj turistka a  venuje sa športu.

V marci písala o knihe, v ktorej sa píše o významných vedeckých objavoch, prípadne objaviteľských cestách. Apríl sa niesol v znamení knihy, ktorá ma rozosmiala. A máj bol o knihe, ktorú by som odporučila kamarátke/kamarátovi. Ponúkame aj úryvky z prečítaných kníh. Aj keď sme sa neumiestnili, sme radi, že sme sa zúčastnili.

PO STOPÁCH MARCA POLA – SANDRINE MIRZOVÁ

Na Marcovi Polovi sa mi páči, že sa nebál diaľok a mal obrovskú túžbu spoznať neznáme civilizácie. Žil v 13. storočí. Narodil sa v Taliansku v Benátkach. Jeho otec bol obchodník a veľa cestoval. Keď mal Marco 15 rokov, otec navrhol, že by mohol ísť s ním na ďalšiu cestu. Celá cesta do Číny za Chublajchánom im trvala 3 roky. A dlhých 17 rokov v nej zostali. Marco v Ázii spoznal novú kultúru, náboženstvá a nových ľudí. Raz povedal: „Ak nie je možný návrat, treba ísť vpred.” Takto sa máme správať aj v živote. Mali by sme sa zmieriť s vecami, ktoré sa nám nepodaria a ísť vpred. Cestou domov z južného pobrežia Číny objavili Indiu. Zastavili sa tu a poobzerali si krajinu. Znova sa vydali na cestu. Boli síce ohrozovaní rôznymi morskými nástrahami, ale našťastie sa bez zranení vrátili domov. V tejto časti môžeme vidieť už túžbu po domove. Keď dorazili domov, Marco mal 41 rokov. O niekoľko rokov zomrel. Krištof Kolumbus, Vasco de Gama, Fernão de Magalhães, James Cook, Bartolomeo Diaz a mnohí iní. Tieto mená sú každému z vás určite známe. Ku každému menu viete priradiť kontinent, ktorý sa s ním spája. Chcela som sa dozvedieť viac. A aj som sa dozvedela. Kniha Po stopách Marca Pola je zrozumiteľná a perfektne spracovaná. Je písaná pútavo a pri jej čítaní som sa vôbec nenudila. Určite by som ju odporučila každému.

LOUISE RENNISON – BÚRLIVÉ PANČUŠKY

Tallulah Caseyová je štrnásťročné dievča, ktoré sa rozhodne ísť na letnú umeleckú školu. Zažije tu veľa dobrodružstiev, nájde si skvelé kamarátky, prežije príjemné, ale aj trápne situácie. Jednoducho prázdniny, aké by si prial každý jeden z nás. Vedie si denník, v ktorom sú zaznamenané najdôležitejšie okamihy jej života. Cestou do školy spolu s kamarátkou Vaisey obdivovali nekonečné vresoviská, vysoké stromy, počuli spev vtákov a večer aj sovu Connie.  Tallulah mala krásne dlhé nohy. No ona na nich vždy hľadala chyby. Aj my hľadáme veľa chýb, ktoré ani neexistujú. Tallulah na učiteľov neurobila najlepší dojem, ale po týždni si ich získala svojou vytrvalosťou a priebojnosťou. Raz jeden významný človek povedal: „Začiatkom všetkých úspechov je túžba. Pamätajte si to! Slabá túžba prinesie slabé výsledky, tak ako malý ohník vydá malo svetla.“

NA VINE SÚ HVIEZDY – JOHN GREEN

Kúsok po kúsku som začala čítať knihu, ktorá na svete láme rekordy. Ukazuje nám svet detí, ale aj ich rodičov, ktoré trpia (zatiaľ) nevyliečiteľnou chorobou. Trpia, ale aj napriek tomuto hendikepu si vedia život vážiť a užiť si ho naplno. Kiežby to vedel aj zdravý človek. Je to obyčajný príbeh dvoch neobyčajných teenegerov, ktorí sa do seba zaľúbia. Ona má rakovinu štítnej žľazy a on pomaly ustupujúcu rakovinu kostnej drene. Hazel Grace je 16- ročné dievča, ktoré sa nepohne ani na krok bez jej kyslíkovej fľaše. Augustus je chlapec, ktorý predtým než mu diagnostikovali rakovinu hrával basketbal. Augustus sa raz rozhodne použiť svoje želanie na ich spoločný výlet do Amsterdamu. Naplno si ho užili a strávili spolu krásne chvíle. Po príchode domov však išlo všetko dolu vodou a presne mesiac od príchodu z Amsterdamu Augustus Waters zomrel počas spánku. Aj keď tento príbeh neskončil najšťastnejšie, mám z neho obrovský zážitok. Spoznala som svet ľudí, ktorí to majú v živote omnoho ťažšie než ja a v niektorých prípadoch to zvládajú lepšie, ako by som to dokázala ja.