ZÁKLADNÁ ŠKOLA S MATERSKOU ŠKOLOU SV. GORAZDA V NITRE

Exkurzia Bratislava 2017

V pondelok dňa 22.5. 2017 sa žiaci 2.  stupňa zúčastnili exkurzie v Bratislave. Našou prvou zástavkou bola Národná rada Slovenskej republiky. Mali sme možnosť vidieť štátne symboly SR, ale aj originálnu pečať Jozefa Miloslava Hurbana. Odtiaľ sme sa presunuli do rokovacej miestnosti presnejšie na balkón rokovacej miestnosti, miesto novinárov a verejnosti, kde sme  si vypočuli, ako to v skutočnosti prebieha počas rokovania poslancov. Všimli sme si, že rokovacia sála je v realite omnoho menšia než v televízii.

Našou ďalšou zástavkou bol Bratislavský hrad, ktorý  bol zariadený v gotickom štýle. Videli sme veľkolepé gotické hradné záhrady. Tento hrad  bol prerobený uhorským panovníkom Žigmundom Luxemburským.

Neskôr sme sa zastavili na hrade Devín. Tu sme sa presunuli do 19.  Storočia, presnejšie  do roku 1836. Vtedy na tento hrad zavítal zakladateľ spisovnej slovenčiny Ľudovít Štúr spolu s Hodžom, Hurbanom a inými. Na Devíne prijali svoje slovanské mená, Velislav a Miloslav. Aké by si si vybral ty?

Po vzdelávacom programe sme dostali zaslúženú odmenu- hodinku strávenú v Eurovei. Počas spiatočnej cesty do Nitry si  celý autobus začal spievať pieseň „Na čo pôjdem domov.“ (pozri aj nápev) Výlet sme si neskutočne užili a odniesli sme si odtiaľ nespočetne veľa zážitkov.

Video by Peter Szovics

Foto na Google+

Autorky: Zuzka Kočajdová, SabínaKunkelová