Kynologický krúžok

O pozitívnom vplyve psa na človeka nikto nepochybuje.

Vďaka starostlivosti o zviera sa človek stáva tolerantnejším či vnímavejším k potrebám iných.

Začiatok Kynologického krúžku na škole siaha do školského roka 2009/2010. Vedie ho špeciálna pedagogička Mgr. Zita Ševčíková, ktorá je skúsenou, dlhoročnou chovateľkou mexického plemena- chihuahua (čivava), najmenšieho plemena psíkov na svete.

O krúžok je každoročne veľký záujem. Žiaci sa na ňom dozvedia nielen aká je stavba tela psa, ale sú svedkami vývoja mláďatiek v brušku „maminky-čivavky,“ učia sa starať o šteniatka – kojenie, prvé pokusy o ochutnávku pevných súst – po odstavení od kojenia. Tešia sa zo šantenia a šibalstva šesť týždňových šteniatok, lebo osemtýždňové už odchádzajú od chovateľa k novému majiteľovi. Žiaci dôsledne preberajú aj ďalšie obdobie psov až po ich „dôchodcovský“ vek. Nie menej dôležitá je časť – Výchova a socializácia psíkov, výcvik k hygienickým návykom v domácnosti, stretávanie sa s cudzími psíkmi bez agresie, ale aj povinnosť zberať vonku exkrementy, ktoré nechávajú naši miláčikovia na trávniku pri venčení. Je dôležité vedieť, že sídliskové pieskoviská patria deťom, preto ich treba pri venčení obchádzať.

Veľmi obľúbená je praktická činnosť. Deti chodia s veľkou obľubou so 7-8 psími na prechádzky. Hrajú sa s nimi, učia sa vydávať im povely a starať sa o ne. Radosť z pohybu na zdravom vzduchu je na oboch stranách. Niet divu, že po čase si každé dieťa nájde medzi psíkmi svojho „obľúbenca.“ Veľmi radi navštevujú chovateľskú stanicu čivavy dlhosrstej a krátkosrstej.
Každý rok žiaci chodia na exkurziu do veterinárnej kliniky, kde pán doktor porozpráva o zdravotnej starostlivosti psíkov, ale i o rôzne zvieratká. Odpovie nám na zvedavé, aj nezvyčajné, otázky detí, napr. či už operovali leva, krokodíla, alebo andulku…

V predajni Chovateľských potrieb, získavajú prehľad o rôznorodosti krmív, doplnkovej výživy, maškŕt, rôznych pomôcok (vodítka, obojky, aporty, prepravky, ležadlá ale aj oblečky pre štvornohých parádnikov).

Nie je výnimkou keď z času na čas naše rady rozšíria rodičovskí návštevníci.

Pes však môže aj liečiť. Na našej škole máme aj žiakov s poruchou pozornosti (ADD) a hyperaktivity (ADHD), ktorým veľmi prospieva „voľná canisterapia.“ Je to terapia pomocou kontaktu so psom.

Každoročná rozlúčka na konci roka sa nesie v znamení spomínania, šantenia so psíkmi, lúčenia sa na dva mesiace prázdnin. Každý člen krúžku si ako darček odnáša domov DVD s filmom pre deti i dospelých o výcviku a chove.
Vedúca Kynologického krúžku: Mgr. Zita Ševčíková