ZÁKLADNÁ ŠKOLA S MATERSKOU ŠKOLOU SV. GORAZDA V NITRE

Školský výlet – envirocentrum Dropie

Žiaci 5., 6. a 7. ročníka absolvovali v dňoch 28. – 30. mája školský výlet s triednymi p. učiteľkami.

Začali sme prehliadkou vodného lodného mlyna v Kolárove. Dozvedeli sme sa mnoho zaujímavých informácii  o živote i práci vodných mlynárov, kto bol ich patrónom i ako vzniklo porekadlo „má niečo za lubom“.

Ubytovaní sme boli v stredisku environmentálnej výchovy Dropie. Počas pobytu nás sprevádzal priateľský lektor Laco. Mohli sme sa dosýtosti vybehať v krásnom prírodnom areáli, obdivovať a občas aj kŕmiť miestne zvieratká (koníky, psa, husi) a naučiť sa mnoho nových vecí o prírode, napr.:

  • ako a prečo máme vyrábať búdky pre vtáky, dve dokonca naši odvážni a šikovní chlapci pomáhali umiestniť na stromy,
  • strom jaseň patrí medzi invázne dreviny a preto ho môžeme vytrhávať, tiež sme si to s radosťou vyskúšali,
  • kto žije v jazere a jeho okolí, lovili sme motýle, hmyz, pavúky a vlastne všetko živé, niektorí lovili sieťkami, skúmavkami a iní nazbierali vodu a blato do gumákov J
  • odpad môže v šikovných rukách dostať novú šancu, dá sa napr. vyrobiť opasok z pneumatiky od bicykla, peňaženka z tetrapakových obalov a špeciálne okuliare z kelímkov od jogurtu na hru „futbal bokookých“, hneď sme si ho pravdaže zahrali,
  • spoznávali a ovoniavali sme liečivé bylinky a doplnili si vedomosti o živote včiel.

V piatok sme navštívili hvezdáreň v Hurbanove, kde sme si v planetáriu spravili „výlet na mesiac“, spoznávali sme súhvezdia  a cez obrovský ďalekohľad pozorovali Venušu a nepriamo i Slnko. V areáli sme si dokonca na veľkej šachovnici zahrali „živú dámu“.

Posledný večere sme strávili pri ohníku opekaním špekačiek. Cestou domov nemohla chýbať zastávka na kupovanie suvenírov v nákupnom centre v Nových Zámkoch.

 

Výlet sa vydaril, všetci budeme  v dobrom spomínať.

Ďalšie fotky z výletu: TU